Kościół pw. św. Krzyża

Na szczycie stoku dawnego jaru, który tworzył naturalną granicę miasta; skąd rozciąga się wspaniały widok na kościół farny i wieś Mochów, znajduje się kościół św. Krzyża. U jego podnóża leży piękny, położony na skarpie cmentarz.

Kościół zbudowany został w 1705 r. z fundacji głogóweckiej mieszczki - wdowy Anny Pietruszki z Oraczy. Wzniesiono go jako budowlę z muru pruskiego, który na początku XVIII wieku- zapewne na wzór ewangelickich Kościołów Pokoju i Łask- był często stosowany w powstających na ternie Śląska i Łużyc. Lecz na Górnym Śląsku ten styl głogóweckiego kościoła cmentarnego należy do rzadkości. 

Drewniane belki muru pruskiego tworzą przestrzenie, które pierwotnie zapewne wypełniano gliną, obecnie w większości otynkowaną cegłą. Sylwetce zewnętrznej wiele uroku dodaje zadaszenie, które w połowie wysokości ścian obiega korpus. Dach pokryty jest gontem. Na kalenicy znajduje się wieżyczka z ośmioboczną latarnią i baniastym hełmem. Na wieży wisi odlany w marcu 1951 r. dzwon Św. Franciszek, który żegna mieszkańców miasta.

Wewnątrz kościoła można zobaczyć namalowane cztery obrazy ścienne farbami kazeinowymi przez Hansa Breinlingera w 1934r. Przedstawiają one Wniebowstąpienie, Sąd Ostateczny, św. Jerzego i św. Sebastiana. Kosztowały on tutejszy mieszkańców 3000 marek w gotówce, darmowy pokój i utrzymanie. Artysta pracował nad obrazami 30 dni.

Spośród zabytków ruchomych na uwagę zasługują w kościele rzeźby pochodzące z połowy XVII w. usytuowane w ołtarzu głównym. Jest to zespół rzeźb z grupy Ukrzyżowanie, Matka Boża Bolesna i św. Jan. Krucyfiks w ołtarzu głównym jest z lat 20 minionego stulecia, dalej dwa anioły naturalnych rozmiarów trzymające niweczniki, umieszczone jakby na straży prezbiterium. Uwagę przykuwa również prawdopodobnie XVII w. Pieta nie wiadomego pochodzenia odnaleziona na strychu kościoła i odrestaurowana w latach 70. Po przeciwnej stronie zawieszono pozostałości po uszkodzonej w 1999 r. figurze Chrystusa z piaskowca na Glinianej Górce. Pod okapem dachu na zewnątrz można podziwiać obrazy przedstawiające drogę krzyżowa wykonane przez Heinza Schiestl.

Obecnie w kościele odbywają się wszelkie nabożeństwa pogrzebowe i żałobne.