Wielki, sportowy sukces naszych ministrantów!

W dniu 8. grudnia 2018 r. odbył się Dekanalny Turniej w Piłce Nożnej Ministrantów. Rywalizacja została przeprowadzona w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów oraz ponadgimnazjalnych. Ministranci z naszej parafii mają powód do dumy. Wśród najmłodszych zdobyli I i III miejsce, gimnazjaliści I. Organizatorzy dostrzegli także  „turniejowe gwiazdy”. Zaszczytny tytuł  najlepszego bramkarza przyznano Antoniemu Popieli (klasa III  szkoły podstawowej), który obronił wszystkie bramki w czasie sobotnich rozgrywek! Królem kibiców, choć niestety nagród w takiej kategorii nie przyznawano, okazał się nowy opiekun  głogóweckich ministrantów - Ks. Krzysztof. Naszym zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów. 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia - święto Dzieci Maryi

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP do grona naszej wspólnoty Dzieci Maryi dołączyły dwie nowe marianki Paulina Koćwin i Dominika Barnert. Cała grupa włączyła się w przygotowanie uroczystej mszy świętej o godz. 17:00. Radość naszego świętowania przedłużyliśmy przez wspólne biesiadowanie przy kominku w Chacie Kmicica. Wszystkim zaangażowanym należą się wielkie dzięki, szczególnie kochanym rodzicom naszych Marianek. Pociągający przykład naśladowania Maryi w jej wyborze Pana Boga i czystości serca, porusza i umacnia wiarę w młode pokolenie. Niech Niepokalana Was prowadzi!

Mały odpust z wielkim świętym - św. Mikołaj

Jak co roku 6. grudnia w naszym kościółku pod wezwaniem św. Mikołaja odbył się odpust, czyli możliwość zyskania szczególnych łask dla własnego dobra duchowego. Jest również tradycją, że w tym dniu dzieci otrzymują paczki od św. Mikołaja. W tym roku nasi starsi wolontariusze przygotowali ponad trzysta dwadzieścia paczek. Przy okazji dziękujemy sponsorom za przekazane ofiary i towar. Piękne spotkanie z naszym świętym patronem poprowadził nasz nowy duszpasterz ks. Krzysztof Gbur, było dużo śpiewu, modlitwy i również okazji do zadawania pytań św. Mikołajowi. Ks. proboszcz Ryszard Kinder w wygłoszonym kazaniu okolicznościowym, skierował nasze myśli na dobre cechy św. zachęcając równocześnie do różnych form wolontariatu, czyli bezinteresownej pomocy, szczególne biednym, bezradnym i potrzebującym. Św. Mikołaju módl się za nami.

Pożeganie ks. Pawła

Od 1 grudnia 2018 nasz dotychczasowy wikariusz ks. Paweł Chlipała będzie proboszczem Parafii Trójcy Świętej w Rudyszwałdzie koło Raciborza. Dziękujemy za piękną ponad czteroletnia posługę w naszej wspólnocie. Księdzu Proboszczowi życzymy wielu łask Bożych w nowej parafii. Uroczyste pożegnanie ks. Pawła miało miejsce w niedzielę 2 grudnia 2018 podczas Eucharystii o godz. 16.00. Od niedzieli zastąpi go ks. Krzysztof Gbur z Ozimka.

Ruch Czystych Serc

W niedzielę Chrystysa Króla Wszechświata modliliśmy się w intencji członków Ruchu Czystych Serc z okazji pierwszej rocznicy jego powstania w naszej parafii. Wielką radością było dla nas wszystkich świadectwo Anny Samson i Magdleny Aleksanderek, które przed zgromadzonymi w kościele wiernymi, zadeklarowały oficjalne wstąpienie do RCS-u. Deklaracja wypowiedziana na klęcząco po przyjęciu komunii świętej była wzruszającym momentem, tym bardziej iż były to słowa "Modlitwy zawierzenia", która zawiera jasne zobowiązania i wymagania. Niech Pan Bóg prowadzi i wspiera w tej drodze pod prąd w stronę nieba, wiecznego Królestwa prawdy i miłości. 

Św. Marcin

Po raz pierwszy w naszej parafii mieliśmy okazję świętować tak hucznie wspomnienie św. Marcina. W tym roku zbiegły się dwa wydażenia jednocześnie: 100. rocznica uzyskania niepodległości oraz wspomnienie św. rycerza, późniejszego biskupa Marcina. Dzięki gospodarzowi p. Janowi Schwingel, który jest hodowcą jedynego konia w naszym mieście, moglismy odegrać skromną scenkę, okrycia płaszczem żebraka w którego wcielił się p. Zenek. Po za tym widowiskiem można było też nabyć w chacie Kmicica smaczne rogale, jedyne w swoim rodzaju. 

100 rocznica odzyskania Niepodległości

W tym roku 11 listopada obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Główne uroczystości naszego miasta i gminy rozpoczęły się w kościele parafialnym, gdzie spotkali się na modlitwie włodarze miasta, przedstawiciele społeczności szkolnych i ludzie, którzy sprawę powodzenia Ojczyzny polecają Bogu. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Paweł Chlipała. Do prezbiterium wprowadzono poczty sztandarowe. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na Plac Wolności, gdzie wysłuchano okolicznościowego przemówienia burmistrza Andrzeja Kałamarza, złożono kwiaty i wysłuchano krótkiego koncertu orkiestry dętej z Racławic Śląskich. Tego dnia również naszą parafię odwiedził św. Marcina na koniu - z racji liturgicznego wspomina. Na placu farskim św. Marcin zaopiekował się ubogim, przekazując swój płaszcz oraz podzielił się żywnością. W tym czasie młodzież udająca się na Światowe Dni Młodzieży do Panamy rozprowadzała tradycyjnie rogale.

Zobacz zdjęcia z Mszy św. w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości

Medytacja dla młodzieży na cmentarzu

Dzień Wszystkich Świętych to radosna uroczystość, dlatego poznawaliśmy z młodzieżą świętcych bliskich naszej parafii. Zaznajomiliśmy się z ich życiorysem i doświadczaliśmy ich fizycznej obecności poprzez relikwie. Wieczorny klimat świec sprzyjał skupieniu i refleksji na temat osobistej świętości oraz życia wiecznego. 

Odput za zmałych

Godzina: 19:30        Miejsce:

4 listopada, niedziela – cmentarz przy kościele w Mochowie

5 listopada, poniedziałek – przy cmentarzu ewangelickim (ul. Powstańców/obok Agravet)

6 listopada, wtorek – w kościele parafialnym (krypty pod posadzką)

7 listopada, środa – cmentarz wojenny (ul. Powstańców/obok Agravet)

8 listopada, czwartek – krypta pod kaplicą Oppersdorffów (kościół św. Bartłomieja)

Czytaj więcejOdput za zmałych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie sięgającej 18 stopni Celsjusza sprawowana była Eucharystia o godz. 14.00 w kościele św. Krzyża na głogóweckim cmentarzu. Bezpośrednio po modlitwie w świątyni, wierni, kapłani, ojcowie franciszkanie, siostry elżbietanki pod przewodnictwem ks. proboszcza uczestniczyli w różańcowej procesji wokół cmentarza. Przy pięciu stacjach odmówiona została modlitwa za zmarłych rodziców, krewnych i przyjaciół, dobrodziejów, poległych na wojnach i kapłanów. 

Zobacz zdjęcia Uroczystość Wszystkich Świętych