Boże Narodzenia

W tym roku w naszej parafii były dwie Pasterki. O godz. 21.00 w języku niemieckim i tradycyjnie o północy w języku polskim. Świątynia na jednej i drugiej mszy była z bardzo dobrą frekwencją. Słowo Boży wygłosił ks. dr Joachim Kobienia. Każda pasterska miała oprawę chóru i orkiestry oraz duet organy i trąbka. Niech ten czas będzie dla darem pokoju i zbawienia od przychodzącego Pana.

Spotkanie z błogosławioną…

„Błogosławieni czystego serca….”, to błogosławieństwo chcieliśmy odkryć udając się do Zabawy i Wał Rudy, gdzie żyła, pracowała, służyła i zginęła śmiercią męczeńską bł. Karolina Kózkówna. Było jeszcze ciemno i mglisto gdy wyruszyliśmy z Głogówka wczesnym rankiem 23 listopada. W czasie jazdy autokarem zobaczyliśmy film „Zerwany Kłos”, który opowiada o życiu, tragedii i bohaterskiej śmieci bł. Karoliny. W Zabawie, gdzie znajduje się kościół parafialny i relikwie błogosławionej, wysłuchaliśmy przewodnika, który w szczegółach opowiedział o historii miejsca i życiu Kózkówny. Tam też uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po duchowym wzmocnieniu zjedliśmy posiłek w pobliskim hotelu, by następnie wyruszyć w dalszą drogę w stronę Wał Rudy do rodzinnego domu Kózków. W duchu modlitewnym przeszliśmy szlakiem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Te najważniejsze cechy, którymi żyła ta młoda męczennica, to umiłowanie modlitwy, troska o czystość, katechizacja dzieci i cnota pracowitości. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie Łagiewnikach, by odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego  przy relikwiach św. siostry Faustyny.

Modlitwa za zmarłych

Uroczystość Wszystkich Świętych z zasady ma być radością i czcią tych, którzy stali się świętymi, chociaż ich imiona nie są oficjalni zapisane przez kościół. W praktyce jednak nasze myśli są przy zmarłych i na cmentarzach. Następnego dnia, w dzień zaduszny, modlimy się na cmentarzach i w kościołach za zmarłych. Tradycja głogówecka gromadzi także wiernych na cmentarzu woskowym przy ul. Powstańców. Mszę św. w języku niemieckim o godz. 16.30  w tym miejscu, podobnie jak w poprzednich latach, sprawował ks. dr. Joachim Kobienia.

Kolejna konserwacja na finiszu

Kolejne fragmenty zabytkowych fresków i sztukaterii kolegiaty św. Bartłomieja w Głogówku odzyskały swój dawny blask. Komisja konserwatorska z przedstawicielami Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Diecezjalnego Kustosza Zabytków, wykonawcy i parafii, protokołem odebrali prace w zakresie nawy południowej. Pięknie prezentuje się odnowiony ołtarz z płótnami przedstawiającymi św. biskupa Erazma i kleryka jezuickiego św. Alojzego Gonzagi. Boki ołtarza zdobią figury przedstawiające świętych apostołów Piotra i Pawła. Środki finansowe nie pozwoliły na dokończenie wszystkiego. Ostatnia część nawy w zakresie przęsła zachodniego doczeka się konserwacji estetycznej dopiero w przyszłym roku. Projekt naszej Parafii dofinansowali: MKiDN, Sejmik Województwa Opolskiego i Fundacja Glogovia.

Zobacz zdjęcia z prac konserwatorskich 2019

Prace remontowe zakończone

Nasz kościół cmentarny po renowacji w odmienionych barwach pięknie wtapia się w kolory jesieni. Prace prowadzone na przełomie września i października polegały na oczyszczeniu gontów i dwukrotnej impregnacji drewna. Zgodnie z zaleceniem konserwatora dach będzie miał kolor naturalnego drewna, ale z biegiem czasu będzie nabierał odcieni szarości.

Urodziny Kościoła

W niedzielę po święcie św. Michała Archanioła nasza Parafii obchodzi Rocznicę Poświecenia Kościoła św. Bartłomieja. Zwyczajowo na Śląsku ten dzień nazywamy kiermaszem. Nasza świątynia gromadzi wiernych na modlitwie od 639 lat. Tu wielu przyjęło chrzest i bierzmowanie, tu przystępujemy do spowiedzi. Tu dziesiątki par każdego roku składa dozgonną przysięgę małżeńską. Tu codziennie sprawujemy Eucharystię. Nasz kościół to przepiękne mury, ale nasz Kościół to przede wszystkim wspólnota serc wierzących.

Czuwanie ku czci św. Stanisława Kostki 2019

Dnia 20.09.2019r. w kościele św. Mikołaja odbyło się czuwanie ku czci św. Stanisława Kostki - patrona młodzieży, pod hasłem 'Co słowo mówi o młodych?'. Swoim świadectwem podzieliła się s. Vianeya, która zachęcała nas do czytania Pisma Św. i odkrywania w nim miłosnego listu kochającego Ojca do swojego dziecka. Po konferencji był czas na refleksję i osobistą rozmowę z Panem Jezusem podczas adoracji, gdzie mogliśmy rozważyć wylosowane cytaty. Mszę Św. odprawił ksiądz Jan Golba, proboszcz z Kazimierza. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać nie tylko z Panem Jezusem, ale także ze sobą i odkryć jak wiele słowo mówi o nas.

Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego na cmentarzu

Dzisiaj nasz mały kościół przeżywa odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. To wyjątkowa świątynia, z którą jesteśmy związani sentymentalnie. Tu żegnamy naszych bliskich. Dziś jest jednak radość, że w trudnym znaku krzyża, ofiary i cierpienia zrodziła się nasza wiara. Sumie odpustowej przewodniczył i wygłosił Słowo Boże o. Paweł Solecki.

W ostatni czasie ta nasza zabytkowa świątynia w związku z pracami konserwacyjnymi zmieni nieco "oblicze".