Kolędowanie w Šternberk

Chór Parafialny Loreto i Schola Światło dla Młodych z Głogówka.

Kolędowanie w wigilię Trzech Króli

Zaparszamy do ZYWEJ SZOPKI  na farskie podwórze w niedzielę 5 stycznia 2020 roku od godz. 15.00 do 19.00.

W programie jasełka, wystepy zespołów, wspólne kolędowanie i na koniec zimne ognie z kolęda Cicha noc, świeta noc.
a także gorace napoje.

Statystyka roku 2019

Księga chrztów 67 wpisów, o 9 mniej niż przed rokiem, ale i tak jest u nas tendencja przyrostowa.
Do księgi zmarłych wpisaliśmy 54 osoby, o 9 mniej niż w roku 2018. Jest to najmniejsza liczba zgonów od lat. Tymi cyframi możemy się cieszyć, bo trzeci raz rzędu więcej w roczniku było chrztów niż pogrzebów [12+]. Średni wiek dla kobiet to prawie 82 lata, a dla mężczyzn niespełna 78. Pośród zmarłych najstarszy parafianin miał 90 lat, najmłodszy zmarły 36. Najstarsza kobieta odeszła w wielu 99 lat, najmłodsza miała 57.
W Księdze I Komunii św. w mijającym roku zapisaliśmy 30 dzieci. To jest stosunkowo mało, ale trzeba pamiętać, że w Głogówku były tylko dwie małe trzecie klasy. To efekt reformy oświaty.  W październiku we wszystkich kościołach odbyło się liczenie wiernych. Frekwencja w naszym kościele parafialnym druki rok z rzędu o 40 osób drgnęła na plus.
Sakrament bierzmowania w tym roku przyjęło 36 naszych młodych parafian.
W księdze małżeństw odnotowaliśmy tylko 16 nowych pary. To jest bardzo duży spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to znowu mieliśmy 200% normy.
Sakramenty uzdrowienia. Namaszczenie chorych w naszym kościele, ZOL-u i w domach parafian przyjęło 425 osób [o 50 więcej niż przed rokiem – pewnie z powodu Misji]. Kilka razy zanieśliśmy wiatyk czyli Komunię św. na ostatnią drogę.

Boże Narodzenia

W tym roku w naszej parafii były dwie Pasterki. O godz. 21.00 w języku niemieckim i tradycyjnie o północy w języku polskim. Świątynia na jednej i drugiej mszy była z bardzo dobrą frekwencją. Słowo Boży wygłosił ks. dr Joachim Kobienia. Każda pasterska miała oprawę chóru i orkiestry oraz duet organy i trąbka. Niech ten czas będzie dla darem pokoju i zbawienia od przychodzącego Pana.

Spotkanie z błogosławioną…

„Błogosławieni czystego serca….”, to błogosławieństwo chcieliśmy odkryć udając się do Zabawy i Wał Rudy, gdzie żyła, pracowała, służyła i zginęła śmiercią męczeńską bł. Karolina Kózkówna. Było jeszcze ciemno i mglisto gdy wyruszyliśmy z Głogówka wczesnym rankiem 23 listopada. W czasie jazdy autokarem zobaczyliśmy film „Zerwany Kłos”, który opowiada o życiu, tragedii i bohaterskiej śmieci bł. Karoliny. W Zabawie, gdzie znajduje się kościół parafialny i relikwie błogosławionej, wysłuchaliśmy przewodnika, który w szczegółach opowiedział o historii miejsca i życiu Kózkówny. Tam też uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po duchowym wzmocnieniu zjedliśmy posiłek w pobliskim hotelu, by następnie wyruszyć w dalszą drogę w stronę Wał Rudy do rodzinnego domu Kózków. W duchu modlitewnym przeszliśmy szlakiem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Te najważniejsze cechy, którymi żyła ta młoda męczennica, to umiłowanie modlitwy, troska o czystość, katechizacja dzieci i cnota pracowitości. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie Łagiewnikach, by odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego  przy relikwiach św. siostry Faustyny.

Modlitwa za zmarłych

Uroczystość Wszystkich Świętych z zasady ma być radością i czcią tych, którzy stali się świętymi, chociaż ich imiona nie są oficjalni zapisane przez kościół. W praktyce jednak nasze myśli są przy zmarłych i na cmentarzach. Następnego dnia, w dzień zaduszny, modlimy się na cmentarzach i w kościołach za zmarłych. Tradycja głogówecka gromadzi także wiernych na cmentarzu woskowym przy ul. Powstańców. Mszę św. w języku niemieckim o godz. 16.30  w tym miejscu, podobnie jak w poprzednich latach, sprawował ks. dr. Joachim Kobienia.

Kolejna konserwacja na finiszu

Kolejne fragmenty zabytkowych fresków i sztukaterii kolegiaty św. Bartłomieja w Głogówku odzyskały swój dawny blask. Komisja konserwatorska z przedstawicielami Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Diecezjalnego Kustosza Zabytków, wykonawcy i parafii, protokołem odebrali prace w zakresie nawy południowej. Pięknie prezentuje się odnowiony ołtarz z płótnami przedstawiającymi św. biskupa Erazma i kleryka jezuickiego św. Alojzego Gonzagi. Boki ołtarza zdobią figury przedstawiające świętych apostołów Piotra i Pawła. Środki finansowe nie pozwoliły na dokończenie wszystkiego. Ostatnia część nawy w zakresie przęsła zachodniego doczeka się konserwacji estetycznej dopiero w przyszłym roku. Projekt naszej Parafii dofinansowali: MKiDN, Sejmik Województwa Opolskiego i Fundacja Glogovia.

Zobacz zdjęcia z prac konserwatorskich 2019