Wigila Paschalna

Wigilia Paschalna jest już świętowaniem zmartwychwstania Chrystusa. Składa się z czterech części, z których każda odwołuje się do innego symbolu nowego życia – światła, słowa, wody i uczty. Liturgię rozpoczął przed kościołem ks Joachim od poświęcenia ognia oraz paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego. Następnie wniósł procesyjnie zapalony Paschał do ciemnego kościoła z trzykrotnym śpiewem "Światło Chrystusa" Później ks. Tadeusz odśpiewał orędzie paschalne- "Exultet" mające na celu wychwalenie Chrystusa przynoszącego światło.
W dalszej części miała miejsce poszerzona Liturgia Słowa, na zakończenie której rozbrzmiało uroczyste "Gloria" oraz śpiew Alleluja. Ewangelia według św. Łukasza oznajmiła, że Jezus zmartwychwstał, a grób pozostał pusty!
Kolejnym istotnym elementem jest Liturgia Chrzcielna, kiedy to Celebrans poświęcił wodę. Pierwotny Kościół udzielał sakramentu chrztu tylko w czasie Wigilii Paschalnej. Nawiązując do tradycji Kościoła dwoje naszych małych parafian przyjęło tej nocy sakrament chrztu. Na zakończenie tej części, przy zapalonych świecach - odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Dopełnieniem tej najbardziej rozbudowanej Liturgii roku jest Liturgia Eucharystyczna, podczas której Zmartwychwstały Chrystus przychodzi do wiernych w Eucharystycznym Chlebie.