Aktualności

Procesja na Glinianą Górkę

Prawie czterysta lat parafianie z Głogówka i okolic pielgrzymują po Wielkanocy do kościoła Matki Bożej na Glinianej Górce w Dzierżysławicach. W tym roku w IV Niedzielę Wielkanocną, Dobrego Pasterza, 11 maja. Poczty sztandarowe, chorągwie, ministranci, młodzież z feretronami, orkiestra, ministranci to koloryt tego nabożeństwa. Przed kościołem została odprawiona Eucharystia w intencji parafian. Także w drodze powrotnej śpiewaliśmy pieśni ku czci Matki Bożej. Poraz pierwszy ze sztandarem wystąpili bracia józefowi. Ten dzień stał się okazją, by ks. dziekan Ryszard Kinder poświęcił ufundowany przez Bractwo św. Józefa Rejonu Głogówek ręcznie wyhaftowany sztandar. O godzinie 15.00 odbyło się nabozeństwo majowe przy kapliczce w Nowych Kotkowicach. Tak też bywa przy innych kapliczkach w kaźdą niedziele i świeto maja.

Habemus Papam

Podczas drugiego dnia konklawe kolegium kardynalskie zebrane po śmierci Ojca Świętego Franciszka wybrało nowego papieża. Powierzając Duchowi Świętemu wybór następcy św. Piotra kardynałowie wybrali kardynała Roberta Prevosta. Niespełna siedemdziesięcioletni papież pochodzi z USA, chociaż znaczącą część życia kapłańskiego posługiwał w Peru. Nowy Papież ostatnio przewodził Kongregacji ds. Ewangelizacji, a wcześniej Kongregacji ds. Biskupów. Papież wybrał imię Leon XIV. Niech Dobry Bóg prowadzi naszego ojca.

Bierzmowanie

Prawie stuosobowa grupa młodzieży głogóweckiego dekanatu przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk biskupa Rudolfa Pierskały w naszym kościele parafialnym. Część młodzieży naszego dekantu została umocniona sakramentem w kościele parafialnym w Klisinie. Biskup zwracając się do młodych zachęcał do mężnego wyznawania wiary, zaś rodziców prosił o wspieranie w dorastaniu w wierze. Uroczystości towarzyszyły emocje związane z wyborem papieża, gdyż chwilę przed rozpoczęciem Eucharystii ukazała się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Czekaliśmy więc na „Habemus Papam”.

Pielgrzymka Parafialna 01.06.2025
Pielgrzymka Parafialna 04.05.2025

Kościół pw. św. Bartłomieja Ap.

Kolegiata św. Bartłomieja Apostoła w latach 1379-1810.

Kościół parafialny w Głogówku  pierwszy raz jest wzmiankowany w dokumencie z 10 czerwca 1284 roku. W tym dniu pierwszy proboszcz parafii Tylo zobowiązał się z posiadanego łana ziemi płacić dziesięcinę klasztorowi cystersów w Lubiążu. Stwierdzić więc można, że tutejsza parafia jest co najmniej równa wiekiem lokacji miasta, a być może nawet znacznie ją wyprzedza. Obecna światynia została zbudowana w roku 1350 z fundacji księcia opolsko-raciborskiego Fryderyk. Te informację przekazuje przeprowadzona w 1680 r. wizytacja. 24 lutego 1379 roku książę niemodliński Henryk wydał akt fundacyjny kolegiaty św. Bartłomieja. Książę był panem na Niemodlinie, Głogówku, Prudniku i Strzelcach. Uposażył kolegium dwiema wsiami oraz dziesięcinami z kilku dalszych.

Czytaj więcejKościół pw. św. Bartłomieja Ap.

Kościoł i klasztor św. Franciszka

Kompleks klasztorny pochodzi z XVII i XVIII w., natomiast historia samego kościoła i pobytu Franciszkanów (dawniej zwanych Minorytami) sięga 1264 r., kiedy to z Czech do miasta sprowadzeni zostali przez Władysława - księcia opolskiego Franciszkanie. Aż do II połowy XVII w klasztor tutejszy należał do czesko-polskiej prowincji; później dopiero włączono go do prowincji austriackiej. W1428 r. za panowania Bolka V, kościół i klasztor zostały zniszczone przez husytów, a minoryci zostali wypędzeni do Bytomia i Koźla. Powrócili ok. 1480 r. i odbudowali kościół i klasztor. W okresie reformacji, w 1565 r.część zakonników przeszła na protestantyzm, a pozostałych wypędzono. Budynek klasztorny sprzedano szlacheckiej rodzinie Schweinochów, kościół zaś oddano w użytkowanie gminie ewangelickiej. Dopiero w 1620 r. Jerzy III von Oppersdorff odkupił klasztor, majątki i przekazał je Franciszkanom. W czasie wielce niesprzyjającym, bo w okresie wojny trzydziestoletniej, hr. Jerzy III podejmuje dalszą rozbudowę kościoła i klasztoru: dobudowa wieży, budowa Domku Loretańskiego w 1630 r., budowa kaplicy św. Antoniego w 1651 r. W 1765 r. pożar miasta dotknął również ten kompleks. W 1811 r. po kasacji, ostatni zakonnicy opuścili klasztor, w którym w latach 1818 - 1872 mieściło się seminarium nauczycielskie. Później budynki sprzedano rodzinie Oppersdorffów. Po ostatniej wojnie światowej Franciszkanie powrócili do Głogówka. Udostępniono im jedno skrzydło klasztoru, pozostałą część zwrócono w latach osiemdziesiątych.

Czytaj więcejKościoł i klasztor św. Franciszka

Renowacja