Aktualności

Droga Krzyżowa Ulicami Głogówka
To już tradycja ponad trzydziestu lat. Zwyczajowo w piątek przed Niedzielą Palmową (11.04) wychodzimy ze świecami na ulice naszego miasta, aby rozważać Mękę Pańską. Początek o godz. 19.00 na placu przy kościele parafialnym. Przechodząc przez Rynek, ul. Wodną i Głubczycką udajemy się na cmentarz parafialny. Kilka stacji przy grobach zmarłych i następnie ul. Piastowską, Wodną, Staszica, Spółdzielczą, Ligonia i Zamkową na Rynek, gdzie pod statuą Najświętszej Maryi Panny jest zakończenie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Głogówku
Wszystkich zainteresowanych zakupem pakietu EDK (opaska odblaskowa + książeczka z rozważaniami + gumowa opaska na nadgarstek) informujemy, że przy zapisie trzeba zaznaczyć chęć zakupu takowego (koszt 30zł). Będą one rozprowadzane w piątek 4 kwietnia 2025 roku po Mszy Św., przed wyruszeniem na trasę EDK.
Zdecydowałeś? Zdecydowałaś? Idziesz?
Zapisz się!

Rekolekcje wielkopostne
Już od środy popielowej zapraszamy do udziału w rekolekcjach, które porpowadzi o. Mirosław Pilśniak OP, dominikanin z Łodzi.
Mirosław Pilśniak – Wikipedia, wolna encyklopedia

Nabożeństwo Czterdziestogodzinne w Głogówku
Już w niedzielę rozpoczynamy Nabożeństwo Czterdziestogodzinne. To w naszym kościele jako pierwszym na Śląsku i Polsce, Jezuici wprowadzili zwyczaj adoracji Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem. Zapraszamy do wspólnie modlitwy 2 - 4 marca 2025 przez cały dzień

Kościół pw. św. Bartłomieja Ap.
Kolegiata św. Bartłomieja Apostoła w latach 1379-1810.
Kościół parafialny w Głogówku pierwszy raz jest wzmiankowany w dokumencie z 10 czerwca 1284 roku. W tym dniu pierwszy proboszcz parafii Tylo zobowiązał się z posiadanego łana ziemi płacić dziesięcinę klasztorowi cystersów w Lubiążu. Stwierdzić więc można, że tutejsza parafia jest co najmniej równa wiekiem lokacji miasta, a być może nawet znacznie ją wyprzedza. Obecna światynia została zbudowana w roku 1350 z fundacji księcia opolsko-raciborskiego Fryderyk. Te informację przekazuje przeprowadzona w 1680 r. wizytacja. 24 lutego 1379 roku książę niemodliński Henryk wydał akt fundacyjny kolegiaty św. Bartłomieja. Książę był panem na Niemodlinie, Głogówku, Prudniku i Strzelcach. Uposażył kolegium dwiema wsiami oraz dziesięcinami z kilku dalszych.

Kościoł i klasztor św. Franciszka
Kompleks klasztorny pochodzi z XVII i XVIII w., natomiast historia samego kościoła i pobytu Franciszkanów (dawniej zwanych Minorytami) sięga 1264 r., kiedy to z Czech do miasta sprowadzeni zostali przez Władysława - księcia opolskiego Franciszkanie. Aż do II połowy XVII w klasztor tutejszy należał do czesko-polskiej prowincji; później dopiero włączono go do prowincji austriackiej. W1428 r. za panowania Bolka V, kościół i klasztor zostały zniszczone przez husytów, a minoryci zostali wypędzeni do Bytomia i Koźla. Powrócili ok. 1480 r. i odbudowali kościół i klasztor. W okresie reformacji, w 1565 r.część zakonników przeszła na protestantyzm, a pozostałych wypędzono. Budynek klasztorny sprzedano szlacheckiej rodzinie Schweinochów, kościół zaś oddano w użytkowanie gminie ewangelickiej. Dopiero w 1620 r. Jerzy III von Oppersdorff odkupił klasztor, majątki i przekazał je Franciszkanom. W czasie wielce niesprzyjającym, bo w okresie wojny trzydziestoletniej, hr. Jerzy III podejmuje dalszą rozbudowę kościoła i klasztoru: dobudowa wieży, budowa Domku Loretańskiego w 1630 r., budowa kaplicy św. Antoniego w 1651 r. W 1765 r. pożar miasta dotknął również ten kompleks. W 1811 r. po kasacji, ostatni zakonnicy opuścili klasztor, w którym w latach 1818 - 1872 mieściło się seminarium nauczycielskie. Później budynki sprzedano rodzinie Oppersdorffów. Po ostatniej wojnie światowej Franciszkanie powrócili do Głogówka. Udostępniono im jedno skrzydło klasztoru, pozostałą część zwrócono w latach osiemdziesiątych.

Kościół św. Mikołaja
Kościół, należący do zespołu dawnego szpitala, położony jest na drodze prowadzącej do Prudnika.